

OTESTOVALI JSME 12 JABLEČNÝCH MOŠTŮ! NA CO SE ZAMĚŘIT PŘI VÝBĚRU?
03. 04. 2025
Jablečný mošt je 100% ovocná šťáva získaná lisováním zralých jablek, která není chemicky upravovaná ani konzervovaná. Obsahuje přírodní cukry, vitamíny, minerální látky a antioxidanty, které prospívají zdraví. Mošt může být pasterovaný, což mu prodlužuje trvanlivost, nebo bez tepelného ošetření, který je určen k rychlé spotřebě. Dále rozlišujeme zakalený, který obsahuje více vlákniny a přírodních látek, nebo čirý, přefiltrovaný pro jemnější chuť. Na trhu existují také fermentované mošty (cider), ochucené varianty (např. se skořicí či zázvorem) nebo mošty kombinované s jiným ovocem, jako jsou hrušky či rybíz. Mošt nesmí obsahovat přidaný cukr, konzervanty a barviva. Vítěze našeho testu naleznete níže, výsledek hodnocení dalších moštů naleznete přehledně na konci článku.


Z nutričního hlediska obsahuje jablečný mošt přibližně 40–50 kcal (167–209 kJ) na 100 ml, přičemž hlavní složkou jsou přírodní cukry (10–12 g/100 ml), zejména fruktóza a glukóza. Zakalené mošty mají více vlákniny, zatímco čiré varianty ji téměř neobsahují. Mošt je bohatý na vitamín C a draslík, který podporuje správnou činnost svalů a nervové soustavy, a obsahuje také menší množství vápníku a hořčíku. Díky polyfenolům a flavonoidům působí jako antioxidant, podporuje zdraví srdce a chrání buňky před volnými radikály. Mošt neobsahuje tuky a jen nepatrné množství bílkovin. Kvůli obsahu volných cukrů je vhodné jeho konzumaci vyvážit pestrou stravou a doporučuje se ředit vodou, zejména pro děti. Spotřebitelé by měli věnovat pozornost především názvu výrobku, který musí obsahovat slovo „mošt“ a dále údaj o způsobu tepelného ošetření slovem „pasterovaný“. Mošt nesmí být vyrobený z koncentrátu a mělo by se jednat o jednosložkovou potravinu. Z pohledu skladování je důležité, zda je mošt tepelně ošetřený pasterací, ten je možné skladovat při běžné pokojové teplotě, nicméně po otevření je důležité mošt již skladovat v chladničce a obvykle spotřebovat do jednoho dne. Mošty, které jsou balené systémem bag in box obvykle vydrží déle, spotřebitelé by nicméně měli věnovat pozornost hygieně uzávěru, který by měl být před dalším skladováním opláchnut, aby nedošlo k nárustu mikroorganismů v ulpělé šťávě. Při delším skladování otevřených výrobků v lahvích nebo krabicích může spotřebitele nepříjemně překvapit nárůst plísně nebo kvašení produktu. V ojedinělých případech může dojít v méně kyselých výrobcích i k pomnožení patogenních bakterií, které nemusí být senzoricky snadno rozpoznatelné. Na etiketě moštu by proto měly být uvedeny klíčové informace o složení, způsobu zpracování, výživových hodnotách a podmínkách skladování, včetně skladování po otevření obalu.
Do testu jsme zařadili 12 vzorků 100 % jablečných moštů, z nichž 11 pocházelo z České republiky, jeden vzorek byl polský. Každý vzorek byl testován v laboratoři, jeho senzorické vlastnosti hodnotil panel odborníků a současně jsme kontrolovali značení na obalech, protože obaly hrají klíčovou roli pro spotřebitele, zda si výrobek koupí či nikoliv. Každý vzorek tedy získal 3 dílčí známky. Z nich jsme vypočítali celkové skóre.
Senzorické hodnocení zahrnovalo posouzení vzhledu, vůně a chuti. Každý vzorek byl hodnocen podle předem stanovených kritérií. Vzhled se posuzoval z hlediska čirosti, barvy a případné přítomnosti sedimentu. Vůně byla hodnocena podle intenzity a typické jablečné vůně. Chuť se posuzovala z hlediska celkového dojmu a harmonie sladké a kyselé chuti. Hodnocení preferencí a známkování probíhalo anonymně individuálně, popisy jsou výsledkem společné diskuse nad vzorky. Některé vzorky vykazovaly netypickou vůni. Například netypickou vůni po jablečném octu Opál 100 % jablečný mošt odrůdový od výrobce Ing. Pavel Voráček nebo neovocnou nasládlou medovou vůni Jablko čiré z Moštárny Louny nebo Jablečný mošt Moštovna Lažany a netypickou květinovou vůni Bohemsca mošt jablko 100 %.
Většina vzorků vykazovala pro mošty typický zákal a případný sediment. Celkově lze konstatovat, že vzorky zařazené do testu měly velmi dobrou kvalitu. Statistické vyhodnocení výsledků senzorického hodnocení nepotvrdilo, že by některý z moštů výrazněji vybočoval. V celkovém hodnocení byla senzorickému hodnocení přiřazena váha 40 %.
Laboratorní analýza se zaměřila na stanovení obsahu parametrů nutných pro výpočet ovocného podílu a přítomnosti nežádoucích mikroorganismů (koliformní bakterie, kvasinky, plísně, Salmonella). Zvláštní pozornost byla věnována také obsahu patulinu, což je toxická látka vznikající při plesnivění jablek. Legislativní limit pro patulin byl stanoven na 50 mikrogramů na kilogram Nařízením Komise EU 2023/915. Všechny hodnocené vzorky byly výrazně pod touto hranicí.
Laboratorní zkoušky a hodnocení souladu s legislativními požadavky provedly laboratoře skupiny Eurofins Group. Nežádoucí mikroorganismy nebyly zjištěny v žádném z testovaných vzorků. Dalším hodnoceným parametrem byl podíl ovocné složky. Většina vzorků vykazovala obsah ovoce nižší něž 100 %, ale stále v toleranci. Nižší obsahy ovocné šťávy mohou být způsobeny odrůdovou specifitou, ale především možnou přítomností vody využívané během zpracování. Vzorek Bohemsca Mošt Jablko 100 % obsahoval podle laboratoře pouze 68,2 % jablečné šťávy. Taková hodnota již poukazuje na ředění moštu.
Kontrola označování se zaměřovala na správnost a úplnost údajů uvedených na obalech moštů. Při hodnocení byla zohledněna přesnost deklarovaného složení a uvedených nutričních hodnot, u malých výrobců je uvedení výživových hodnot povinné pouze v některých případech).
Závěrem lze konstatovat, že většina výrobků splňovala legislativní podmínky pro jablečné mošty, byla senzoricky velmi dobrá a bez vad. Výrobky měly typický vzhled, vůni a chuť, i když s několika odchylkami. Bližší informace najdete v komentářích u jednotlivých výrobků.









Další články
